Bi'şey mi bakmıştın? (blog içi arama)

13 Ekim 2014 Pazartesi

SSH ile toplu yedek alma

Merhabalar,

Bu yazımda sıkça ihtiyaç duyduğum bir konuya değineceğim.

Kontrol ettiğim sunucularda toplamda 1500ün üzerinde hosting hesabı var. Bunların yedeklerini almak için her zaman data centera hard disk gönderemiyorum. Bundan dolayı yedekleri ara ara kendim almak zorunda kalıyorum.
Takdir edersiniz ki bütün hesapların full backuplarını almak (dosyalar + sql + ...) eğer teker teker yapacaksanız uzun zaman alıyor. Bunun için SSH Secure File Transfer, SSH Secure Shell kullanıyorum.

Yaptıklarımı adım adım anlatayım şimdi.
  1. SSH Secure File Transfer ile (Winscp gibi farklı uygulamalar da kullanabilirsiniz ama ben buna alıştım açıkçası) sunucumuza bağlanıyoruz.
  2. Yeni terminal penceresi açıyoruz.
  3. Aşağıda vermiş olduğum komutu yapıştırıyoruz (Shıft + Insert veya Sağ tık + Yapıştır)
  4. Enter a basıyoruz.
Gireceğiniz komut:
for i in $(ls /var/cpanel/users); do /scripts/pkgacct $i;done

Terminal penceresini işlem tamamlanana kadar kapatmıyoruz. Bütün hosting hesaplarının tam yedekleri (full backup) sunucumuzun /home dizinine alınmaya başlandı. Şimdi /home dizinine girip yedeklerinizi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Eğer siz de benim gibi fazlaca hesap ile ilgileniyorsanız size tavsiyem, eğer hala yapmadıysanız, mutlaka bir fiber internet alın. Zira dosya indirmeleri konusunda gerçekten zaman kaybı yaşanabiliyor :)

Hepinize mutlu yarınlar...

SSH indirme linki (Tarama yapıldı, güvenli): SSH 3.2.9 indir

Yakında yeni yazılarımla sizlerleyim

Merhabalar,

Uzunca bir süredir yazmaya ara vermiş durumdaydım. Bundan sonra yayınlarıma tarz değiştirerek devam edeceğim.
Şu anda meşgul olduğum işim dolayısı ile fazla düşemiyordum blogumun üzerine. Ben de madem bir iş ile uğraşıyorum, o iş ile ilgili yazayım istedim.

Bundan sonraki yazılarımın çoğunluğu php ve mysql üzerine olacak. Bütün sorularınız için e.adiguzel@yandex.com mail adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Hepinize mutlu yarınlar...
Özel Arama